Bugün - 30 Nisan 2016 Cumartesi
Siirt 24°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Siirt  Siyaset Belediye Ekonomi İlçeler Spor Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Medya Diğer »
Haber Detayları

Fotoğraf, Fotoğrafçı ve Pervari

Günlük hayat içerisinde çoğumuz kırda, bayırda, dağda, ovada, düğünde, neşede… Kısacası olabildiğince her zaman ve her yerde fotoğraf çekiyoruz.

Köşe Yazısı Haberi - 15 Ekim 2013 Salı - 20:52
Günlük hayat içerisinde çoğumuz kırda, bayırda, dağda, ovada, düğünde, neşede… Kısacası olabildiğince her zaman ve her yerde fotoğraf çekiyoruz.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Günlük hayat içerisinde çoğumuz kırda, bayırda, dağda, ovada, düğünde, neşede… Kısacası olabildiğince her zaman ve her yerde fotoğraf çekiyoruz. Hem de çoğu zaman “Sanatsal mı? Değil mi?” gibi bir kaygıyı taşımadan… Sanatsallık şöyle bir yana dursun, sırf bir sosyal paylaşım sitesinde ‘şöyle birkaç beğeni alsın da havamı atayım’ diye çekiyoruz artık… Ve bunun için onlarca hatta yüzlerce fotoğrafı çektikten sonra hiç önemsemeden ya bir bir çöp kutusuna ya da ‘Allah bilir daha ne zaman bakarız.’ dediğimiz ücra bir köşeye/dosyaya atıyoruz. Yani aslında çoğumuz fotoğrafları pek de önemsemiyoruz artık.

Peki! Eskiden böyle miydi?

 Hani o ‘tek-basımlık’ makinelerle çekilen fotoğraflar bir başka kıymetliydi sanki. Günlerce hatta bazen haftalarca tane tane çekimler yapıp pozu tamamladıktan sonra, bir de “yanmamış olmasını dileyerek” merakla filmlerin banyo yapılıp kartların çıkmasını beklerdik. Ve çıktıktan sonra da resimleri güzelinden bir albüme birer birer yerleştirip saklardık. Ve zamanı geldiğinde de sevenlerimizle anılarımızı gülümseyerek tazelerdik. Ve bakıyorum artık bu durum baya eskilerde kaldı sanki… Eski dediğimiz şey de öyle yüzyıl falan da değil ha, altı üstü on yıl falan işte… Yani anlayacağınız o tek-basımlık zamanlar öyle çabuk geçti ki…  

Her ne kadar modası şimdilik geçmiş olsa da bana göre o zamanlar fotoğraflar daha bir anlamlıydı sanki. Hem Fotoğraflar daha gerçekti hem de daha nesneldi; o an, kadraja ne girmişse sadece o olarak kalırdı. Oysa bugün öyle değil, biz en iyisini çekene kadar çekebiliyoruz, çektikten sonra da durmayıp gerçekliğini de göz ardı edip bilgisayar programlarıyla istediğimiz bir hale getiriyoruz. Yani kısacası nesnelliğini, gerçekliğini ve o an’ı acımasızca değiştirip öldürüyoruz.

Peki! Eskiden fotoğraf çekmek yani an’ı yakalamak gerçekten bu kadar kolay mıydı?

Hakikaten eskiden çok zordu. Hem maliyet isterdi hem de emek. Tıpkı bir hikayede olduğu gibi biraz detay isterdi, kelime isterdi, uzun, kısa anlamlı cümleler isterdi. Uyum isterdi, şekil isterdi, üslup isterdi… Fotoğraf için de; her şeyden önce bir makine ve ona yerleştirilmiş bir film isterdi. Ki çoğu zaman lüks ve pahalı olduğundan öyle herkesçe alınamazdı ve her yerde de öyle kolay kolay bulunmazdı da zaten. Bulunduktan sonra, makinenin denklanşörüne basmadan evvel en uygun yer, en uygun açı, en uygun zaman ve en önemlisi de çekimden önce koca bir hazırlık da isterdi. Biraz düşünce isterdi, kısa bir ayin isterdi, bütünleşme isterdi. Bunlar olmadan çekmek, tıpkı suya resim çizmeye benzerdi. İşte bu kadar zordu… Çünkü her şeyi tek bir basıma sığdırmak gerekirdi. Yani an’ı yakalamak gerekirdi. Yoksa her şey boşa gidebilirdi…

İşte o anı yakalayabilmiş birkaç Pervarili fotoğrafçıya değinmek istiyorum.

 Bundan yılar önce Pervari de fotoğrafçılık yapan Rıza Sırma ile Sakin Özlü abilerimizi Pervari’de yaşayan herkes hemen hemen tanır ve hatırlar. Bu iki abimiz yıllarca Pervari’de çoğu insanın vesikalığı olsun, düğünü-sevinci olsun, hatırası olsun gibi sayısız fotoğraflarını çektiğini biliyoruz. Oysa bunların ötesinde onların asıl zihnimde kalan kasabamızın karşısında “önce vatan” denilen tepeye çıkıp hırpalanmış bir Türk Bayrağının gölgesinde “tek basımlık” makineleriyle Pervari’mizin 90’lı yıllardaki o baskılı, acılı, bezgin, yılmış, hırpalanmış, örselenmiş çehresini çekip ölümsüzleştirdikleri o kartpostal görünümündeki fotoğraflar. Evet, bu fotoğrafları Pervarili olan çoğumuz hatırlarız değil mi? Şimdi o fotoğraflar eskimiş, eprimiş, bir resim olarak duvarlarda asılı dursa da hala zihnimizde tazeliğini koruduğunu çok iyi biliyorum.

Tepeden çekilmiş bir resim olduğundan avuç büyüklüğündeki bir ilçenin kaç evi var, kaç binası var, kaç caddesi ve kaç sokağı var hepsi belli orada. Zaten birkaç resmi binanın dışında neredeyse tümü taşlı-topraklı evler, tozlu yollar… Yani anlayacağınız her şey bir bir gözüküyor… Ve bakıyorum da, o zamandan bugüne değin nelerin değiştiğinin de tek göstergesi de onlar şimdi. Hatta bir zamanlar kartpostal olarak basılıp dağıtıldığı zamanlarda gurbetteki hemşerilerimizin hasretliğini gidermek için bayramlarda da heyecanla postaya verilip gönderildiğini biliyorum. Evet, böylesine değerli birkaç fotoğrafı ister bilinçli ister bilinçsizce olsun bize bir hatıra olarak bıraktıkları için bu abilerimize teşekkürü bir borç bilirim.

O günlerden sonra şüphesiz Pervari’mizin sayısız fotoğrafı daha çekildi, çekiliyor. Ama dikkatimizi en çok çeken ve özellikle internetin de son yıllarda iyice yaygınlaşmasıyla sosyal paylaşım sitelerinde forwadlanmış bazı Pervari fotoğraflarını daha çok Kackacuk lakaplı Burhan Şen’in denklanşöründen çıktığını görüyoruz. Çektiği bu güzel renkli Pervari fotoğrafları, çerçevelenmiş bir poster olarak Pervari’de birçok işyerinin duvarlarını süslerken, paylaşım sitelerinde de paylaşılıp uzaktaki hemşerilerimizin hasretliklerini giderdiğini ve sayısız beğeni aldığını görüyoruz. Tabi bunlar olurken asıl önemli olan Kackacuk’un, Milenyum çağına girdiğimiz günlerden itibaren hızla evrildiğimiz bu günlere kadar Pervari’nin değişen çehresini an be an çekmesi, arşivlemesi ve yeri geldikçe de sergilemesi. Bu nedenle Kackacuk’a belki ilerleyen yıllarda daha çok şey borçlanacağız gibi.  Şimdiden bile Pervari ile ilgili Ulasal ve yerel medya da bir haber yapıldığında onun fotoğrafları, videoları kullanılıyor, gösteriliyor. Şüphesiz Pervari’nin değişen yüzünü yorumladığımızda da, onun çekmiş olduğu bazı fotoğrafları konuşuyor, yorumluyor, tartışıyoruz. Bu da aslında Kackacuk’un yaptığı işin önemini bir kez daha ortaya koyuyor, diyebilirim.    

 Zaten işine sımsıkı bağlı olan Kackacuk’un ulusal çapta aldığı bir ödülün takdim töreninde yaptığı bir konuşmada: “Fotoğrafçılık, öyle herkesin üstesinden geleceği basit bir şey değildir. Ciddiyet ister, estetik ister, kaygı ister, anlam ister, yorum ister. İyi bir perspektif ister.” Diyerek işine ne kadar sıkı bağlı olduğunu gösteriyor. İşte çoğu kez Kackacuk’un fotoğraflarında, bu şartların tümünü gördüğümü düşünüyor, onun profesyonellere bile taş çıkartan resimlerine bakarak gururla söyleyebiliyorum. Ki ilerleyen zamanlarda birbirinden güzel ve anlamlı fotoğraflarını daha da göreceğimize inanıyor; bunun da geleneksel dini yaklaşımlarla şekillenmiş bir çeşit gericiliğin had safhada olduğu Pervari’mizin, bir nebze de olsa yenilikçi bir bakışa ulaşmasını sağlayacak bir emek olarak görüyor, toplumsal zihnimizin tazelenmesine güzel bir flaş yaktığını, yakacağını düşünüyorum. Sonuç olarak, hepimizin gördüğü, yaşadığı gökyüzü kocamandır, rengarenktir, değerlidir, kıymetlidir… Şüphesiz bu koca gökyüzünü bir resme sığdırmayı başaran fotoğrafçılarımızın olduğunu görüyor olmak mutluluk verici. Denklanşöre basıp bize bir an’ımızı ölümsüzleştirecek daha nice fotoğraflara, fotoğrafçılara…

NOT: Burhan Şen (Kackacuk), yakın bir zamanda “Arada Kalanlar” ve “Dışarıda Kalanlar”  temalı iki fotoğraf sergisiyle karşımızda olacaktır. Ayrıca Başbakanlığın ve ulusal birçok kanalın fotoğrafçısı ve daha çok Hrant Dink’in Delik Ayakkabısı fotoğrafıyla tanınan ünlü fotoğrafçı Nihat Karadağ’la ortaklaşa ve Pervari Eğitim-Sen Temsilciliğinin de destekleriyle 4-10 Kasım 2013 Tarihleri arasında Pervari Eğitim-Sen Temsilciliğinde Fotoğrafçılık Kursunu gerçekleştireceklerdir.  

Bknz : https://www.facebook.com/pages/BurhanSen-Photography/177472592281688?fref=ts

 

Mehmet Ali Adıyaman

mehmetaliadiyaman@gmail.com 

 
Anahtar Kelimeler:Günlük, hayat, içerisinde, çoğumuz, kırda, bayırda, dağda, ovada, düğünde, neşed,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1992

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

zeki bulut()
Sevgili dostlarim ikinizinde önü açık ikinizede başarılarınızin devamını diler canı gönülden kutluyorum.
Gönderilen Tarih - 17 Ekim 2013 Perşembe (10:18)  
ömer()
Sitanin yazar kalitesi her geçen gün artmaktadır. Meşhur bir kaç yazar var bu sitede. Bu çok güzel bir gelişme... Başarılar diliyorum... Sizi izlemeye devam edeceğim...
Gönderilen Tarih - 17 Ekim 2013 Perşembe (19:57)  
sanat ve pervari()
Bu guzel habere yer verdiğiniz icin oncelikle haberi yazan Mehmet Ali Adıyaman'a ve site yöneticilerine teşekkür ederim. Burhan abiye gelince yıllardır onun cektigi kareleri hayranlıkla izliyor ve takip ediyorum şimdi haber ile birlikte sergi acacagi haberini okuyunca inanilmaz mutlu oldum. Merakla ve heyecanla bekliyorum. Tüm herkesi de bu görsel şöleni kaçırmamaya davet ediyorum. Sergi zamanı yer ve tarihini de site üzerinden duyurulmasını ayrica rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Gönderilen Tarih - 17 Ekim 2013 Perşembe (01:38)  
Ekrem ŞEN()
Fotoğrafçılık; zamanın bizi umursamadan akıp gitmesine bir isyandır! Fotoğrafçı hüzünlerimiz, sevinçlerimiz, çocuk bakışlarımız, gençlik heyecanımız, ihtiyar yüzümüz zamanın acımasız çarklarında kaybolmasın diye deklanşöre basar ve anılarımızı ölümsüz kılar. Fotoğrafçı biraz da büyü sahibidir çünkü onun zamanı durdurma gücü vardır ki bizi ve yaşadığımız toprağı unutulmaktan kurtarır. Bu yüzden onlara minnettarız ne kadar teşekkür etsek eksik kalır kanımca. Kültürün dille, kitaplarla, halk oyunlarıyla, yemeklerle v.s. taşındığını biliyoruz ama bu kültür taşıyıcılara fotoğrafçılığı da eklemeli.. Biraz da Pervari fotoğrafçılığı özelinde düşünürsek, fotoğrafçılık sürecinde kendisine yakın olduğum amcam Burhan ŞEN (Kackacuk)'in fotoğrafçılığıyla ilgili birkaç değerlendirme yapmak isterim: Mamo Burhan'ın fotoğraf karelerini incelersek çoğunlukla doğa-insan temalı olduğunu görürüz. Mamo 21.y.y. insanının, doğadan kopup metropolitan şehirlerin betonarme yapılarına sığındığı için mutsuz olduğunu hisseder bu yüzden objektifini Pervarinin; doğal güzelliklerine, saf çocuk bakışlarına ve ihtiyarların yüzüne yöneltir. Velhasıl Mamo; plastik dünyanın naylon insanlarına şunu haykırır: Huzura ve mutluluğa doğanın gösterişsiz manzarasından ilham alarak ; çocukların saf kalbini taşıyıp umutla ışıldayan gözleriyle bakarak ve son olarak ihtiyarlarımızın bize emanet ettiği kültüre,tecrübeye sahip çıkarak ulaşabilirsiniz. Amcama sarfettiği emeği için teşekkürlerimi sunmayı tarihsel bir borç bilirim. Çünkü bizi kimse unutmayacak...
Gönderilen Tarih - 16 Ekim 2013 Çarşamba (17:19)  
mustafa()
öncelikle m. ali adıyamanı bu güzel yazısından dolayı tebrik ederim evet gerçekten kaçkacuk lakaplı burhan şen fotoğraf anlamında çok başarılı olduğunu söylemek isterim kaçkacuk biraz daha çabalarsa hak ettiği yere gelmeye başlayacak gördüğüm en iyi ilk 5 fotoğrafçıdan kesinlikle bitanesi kaçkacuk dur.burhan şen e bundan sonraki haytında başarılar dilerim
Gönderilen Tarih - 16 Ekim 2013 Çarşamba (17:19)  
Pervarili()
Pervari kabuğunu kırmaya başladı. eskiden ağalar tarafından yönetilen pervaride gençler çok aktif çook sevindim
Gönderilen Tarih - 16 Ekim 2013 Çarşamba (13:38)  
Pervari Sanat Platformu()
Emeğinize sağlık ancak eksik bilgi... İlk doğa,insan,yaşam ve gazete muhabiri fotoğrafçısı M. Ali Bilgili... Rıza Sırma, Sakin Özlü, İlhan Bilgili, Mehmet Engin...
Gönderilen Tarih - 16 Ekim 2013 Çarşamba (13:05)  
Siirtli()
Pervari Kültür-Sanatta baya coşmuş. Bence Siirt'i Pervari'ye taşıyalım.
Gönderilen Tarih - 16 Ekim 2013 Çarşamba (09:34)  

Diğer Köşe Yazısı Haberleri
Okullarda Kürtçeye Sahip Çıkmalıyız!-İbrahim GENÇ yazdı
MEB, Kürt Çocuklarını Kürtçeyle mi Asimile Edecek?
Pamuk: Devletin tepesindekiler kutuplaşmadan medet umuyor

Pamuk: Devletin tepesindekiler kutuplaşmadan medet umuyor
Siyaset Kurumu Ve Toplumsal Sorumluluk - Mim Yavuz Binbay yazdı
Ders mers yok, size barış da yok!
Sezen Aksu soruyor: Doğu'da ne oluyor? Cevap veriyorum
Çözüme dönebilmek...
Diğer Başlıklar

Bakırhan: 'Yerel Yönetimler' Tasarısı Zorla El Koyma Yasasıdır
Egemen Bağış şirketlerini resmen devretti
"Son 6 ayda 2 binden fazla basın emekçisi işsiz kaldı"
Siirt İl Genel Meclisi Eşbaşkanlığa Geçti
Siirt KESK 13 Mart Ankara Saldırısını Kınadı
Lider Sürücü Kursu Yeni Adresine Taşındı.
Siirt KESK 10 Ekim Katliamını Şiir ve Drama ile andı
100 Gün Geçti; Tahir Elçi Soruşturması Yerinde Sayıyor
Kamu Personeline Soruşturma
Minik Öğrencilere Yangın Söndürme Eğitimi

Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Mim Yavuz BİNBAY
Siyaset Kurumu Ve Toplumsal Sorumluluk
2016’ının ilk gününde İsviç...
Murat BORAN
Mêrxasekî Botan: Elo Dîno
  Wek Mamo...
Turgay DABAKOĞLU
Vatan Hainliği
Kadro dağıtım müdürlüğü MEMUR-...
Ferit YÜKSEK
Terör Bahane Hedefte, Kürtler Ve Hdp Var , Siirt’te Durum Ne
Değerli Okurlarım ve Sevenlerim,; Hepinizin Kurban...
Şakir EPÖZDEMİR
Şerên Sasûnê û Sosreta Şelmo ...
Osman Sebrî ji Ebdirehmanê Elîy&...
Celal GÜMÜŞ
Hasta Tutsaklar
Son zamanlarda  sürekli  karşılaştı...
Av. Rıdvan ÖZER
Kobanê Protestoları ve Hükümetin Tavrı
Son üç gündür bölgemizd...
Mehmet Ali ADIYAMAN
Roja Ro (Bir Kürt-Ermeni Aşk Hikayesi)
Anlatılır… Uzakta çok uzakta yü...
Aslı ÇEÇEN
Bu Senin Değil Ülkemin Ayıbı
Sene 2014 ! Ve biz bugün hala bu çark...
Mehmet Şefik GÖRGİN
Siirt Arapçası: Arapça Yazı Üzerine
Aşağıdaki yazı, Arapça yazıya ilişkin eleşt...
Hava Durumu ( Siirt )
Bugün
14°C - 24°C
Pazar
13°C - 25°C
Salı
16°C - 30°C
Namaz Vakitleri ( Siirt )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0605:4312:5316:4019:5021:19

30 Nisan 2016 Cumartesi
Röportajlar
Amir Ahmad Fekri Hocamızın Kurumsal İslam Konulu Röportajın 2. Bölümü
(2) - İslamiyetin birey ve kadına bakışından söz eder misiniz?               &n...
»
»
»
Günün Sözü
Kuvvetini mazluma karşı değil, zalime karşı kullan?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(316 Online) 0,19ms